Prominent & Leading Wholesaler from Prayagraj, we offer infant baby carrier front and back carry bag, 3 in 1 baby carrier ergonomic adjustable sling carrier and baby carrier bag in 3-in-1 ergonomic adjustable sling kangaroo design.
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Carrier Type | Front Carrier |
| Material | Polyester |
| Carrying Position | Front Facing In |
| Weight Capacity | Up To 15 kg |
| Age Group | 6to36 Months |
| Closure Type | Buckle |
| Carrying Capacity | 20 Kg |
| Features | Breathable Fabric, Ergonomic Design With Padded Straps, Foldable Head Support |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sudhanjali Enterprises manufacturer and wholesaler of baby carrier bags, mother diaper bags, reusable cloth diapers, baby safety helmets, baby head protectors, mustard seed pillows, Baby Swing Hanging Jhula, baby sleeping bags. High-quality baby products ensuring comfort & safety. Available across Kathmandu, Birgunj, Biratnagar, Pokhara, Butwal, Bhairahawa, Nepalgunj, Bagmati Province, Koshi Province, Madhesh Province, Lumbini Province, Gandaki Province, Karnali Province & Sudurpashchim.
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Carrier Type | Front Carrier |
| Carrying Position | Front Facing In |
| Weight Capacity | Up To 20 kg |
| Age Group | 6to36 Months |
| Closure Type | Buckle |
| Color | multicolour |
| Carrying Capacity | 20 Kg |
| Features | Breathable Fabric, Foldable Head Support, Ergonomic Design With Padded Straps |
| Country of Origin | Made in India |
Sudhanjali Enterprises manufacturer and wholesaler of baby carrier bags, mother diaper bags, reusable cloth diapers, baby safety helmets, baby head protectors, mustard seed pillows, Baby Swing Hanging Jhula, baby sleeping bags. High-quality baby products ensuring comfort & safety. Available across Kathmandu, Birgunj, Biratnagar, Pokhara, Butwal, Bhairahawa, Nepalgunj, Bagmati Province, Koshi Province, Madhesh Province, Lumbini Province, Gandaki Province, Karnali Province & Sudurpashchim.
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Carrier Type | Front Carrier |
| Carrying Position | Front Facing In |
| Weight Capacity | Up To 15 kg |
| Age Group | 6to36 Months |
| Closure Type | Buckle |
| Color | multicolour |
| Carrying Capacity | 20 Kg |
| Features | Breathable Fabric, Foldable Head Support |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
Sudhir Gupta (Owner)
Sudhanjali Enterprises
H No-10/7, Basahi, Nataka Babura, Khain
Prayagraj - 212307, Uttar Pradesh, India