Pioneers in the industry, we offer baby head adjustable seed pillow, adjustable pillow for baby head shaper 0-12, new born baby hugging pillow, baby hugging pillow, new born baby hug u shape pillow and baby hug u shape pillow from India.
₹ 145 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Shaping Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Neck Pillow |
| Color | Blue |
| weight | 200 Gramm |
| Age | 0-12 Month |
Minimum order quantity: 100 Piece
Features:
�� Ergonomic Design: Gently supports your baby’s head and maintains natural shape alignment.
�� Soft & Skin-Friendly: Made with breathable, premium fabric that feels gentle against delicate baby skin.
�� Fine Stitching: Durable and neatly stitched edges for long-lasting use.
�� Cute Embroidered Design: The charming bear face adds a touch of cuteness to nap time.
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Shape | Rectangular |
| Features | Washable, Head Shaping, Breathable, Soft Support |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Pink |
| Fill Materials | Polyester Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
djustable Support – Comes with detachable side roll cushions to keep your baby safe and in a comfortable sleeping position.
Soft & Skin-Friendly Fabric – Made with premium Supersoft Fabric material, gentle on baby’s delicate skin.
Cute Animal Design – Attractive cartoon face with ears makes it fun and cozy for babies.
Perfect for Newborns – Provides head, neck, and back support for infants from 0–12 months.
Easy to Wash & Maintain – Lightweight, foldable, and machine washable for everyday use.
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Product Type | Cotton Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Polyester Fiber |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 35x45 cm |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Blue |
| Fill Materials | cotton, Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 35x45 cm |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Pink |
| Filling Material | cotton, Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 35x45 cm |
| Shape | U |
| Features | Breathable, Washable |
| Wash Care | Machine Wash, Washable Cover, Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Blue |
| Fill Materials | cotton, Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 35x45 cm |
| Shape | U |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Multicolour |
| Filling Material | cotton, Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Microfiber |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 35x45 cm |
| Shape | Square |
| Features | Washable, Breathable |
| Wash Care | Hand Wash, Machine Wash, Washable Cover |
Minimum order quantity: 500 Piece
djustable Support – Comes with detachable side roll cushions to keep your baby safe and in a comfortable sleeping position.
Soft & Skin-Friendly Fabric – Made with premium Supersoft Fabric material, gentle on baby’s delicate skin.
Cute Animal Design – Attractive cartoon face with ears makes it fun and cozy for babies.
Perfect for Newborns – Provides head, neck, and back support for infants from 0–12 months.
Easy to Wash & Maintain – Lightweight, foldable, and machine washable for everyday use.
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Shape | Rectangular |
| Features | Washable, Soft Support, Breathable, Head Shaping |
| Wash Care | Machine Wash, Hand Wash, Washable Cover |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Neck Pillow |
| Color | Multicolour |
| Fill Material | Polyester Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
djustable Support – Comes with detachable side roll cushions to keep your baby safe and in a comfortable sleeping position.
Soft & Skin-Friendly Fabric – Made with premium Supersoft Fabric material, gentle on baby’s delicate skin.
Cute Animal Design – Attractive cartoon face with ears makes it fun and cozy for babies.
Perfect for Newborns – Provides head, neck, and back support for infants from 0–12 months.
Easy to Wash & Maintain – Lightweight, foldable, and machine washable for everyday use.
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Shape | Rectangular |
| Features | Washable, Head Shaping, Breathable |
| Wash Care | Machine Wash, Washable Cover, Hand Wash |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | multicolor |
| Fill Materials | Polyester Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
djustable Support – Comes with detachable side roll cushions to keep your baby safe and in a comfortable sleeping position.
Soft & Skin-Friendly Fabric – Made with premium Supersoft Fabric material, gentle on baby’s delicate skin.
Cute Animal Design – Attractive cartoon face with ears makes it fun and cozy for babies.
Perfect for Newborns – Provides head, neck, and back support for infants from 0–12 months.
Easy to Wash & Maintain – Lightweight, foldable, and machine washable for everyday use.
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 30x40 cm |
| Shape | Rectangular |
| Features | Breathable, Washable, Soft Support |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | multicolor |
| Fill Materials | Polyester Microfiber |
Minimum order quantity: 500 Piece
djustable Support – Comes with detachable side roll cushions to keep your baby safe and in a comfortable sleeping position.
Soft & Skin-Friendly Fabric – Made with premium Supersoft Fabric material, gentle on baby’s delicate skin.
Cute Animal Design – Attractive cartoon face with ears makes it fun and cozy for babies.
Perfect for Newborns – Provides head, neck, and back support for infants from 0–12 months.
Easy to Wash & Maintain – Lightweight, foldable, and machine washable for everyday use.
Sudhir Gupta (Owner)
Sudhanjali Enterprises
H No-10/7, Basahi, Nataka Babura, Khain
Prayagraj - 212307, Uttar Pradesh, India