Prominent & Leading Wholesaler from Prayagraj, we offer mustard seeds baby pillow, baby mustard seeds pillow, mustard seed pillow for newborn babies, portable baby bed head support rai pillow, mustard seed pillow for baby and head shaping rai mustard seeds pillow.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Product Type | Seed Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Filling Material | Cotton |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Weight | 200 g |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Semicircular |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Blue |
| Material | Microfiber & Mustard Seed |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Weight | 200 g |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Semicircular |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Multicolour |
| Age | 0-12 Month |
Minimum order quantity: 100 Piece
Provide gentle support for your baby's head with this Baby Mustard Seeds Pillow. Traditionally used to help shape the head naturally, it offers breathable comfort and is ideal for newborns and infants during sleep and rest.
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Weight | 200 g |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Brown |
| Shape | Semicircular |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Material | Microfiber & Mustard Seed |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Seed Pillow |
| Pillow Type | Head Shaping Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Filling Material | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pattern | Solid |
| Wash Care | Hand Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Shape | Semicircular |
| Color | Pink |
| Material | Microfiber & Mustard Seed |
| Age | 0-12 Month |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Weight | 200 g |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Semicircular |
| Color | Orange |
| Type | Baby Bed Pillow |
| material | Microfiber & Mustard Seed |
| Age | 0-12 Month |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 25x35 cm |
| Weight | 200 g |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Baby Bed Pillow |
| Color | Red |
| Shape | Semicircular |
| Age | 0-12 Month |
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Pillow Type | Head Pillow |
| Seed Type | Mustard Seed |
| Filling Material | Racron Fibres |
| Age Group | 0-12 Months |
| Outer Fabric | Cotton |
| Pillow Size | 30x40 cm |
| Shape | U |
| Country of Origin | India |
| Type | Neck Pillow |
| Color | Multicolor |
| Fill | Mustard seed |
| Fabric | cotton |
| Age | 0-12 month |
Provide gentle support for your baby's head with this Baby Mustard Seeds Pillow. Traditionally used to help shape the head naturally, it offers breathable comfort and is ideal for newborns and infants during sleep and rest.
Sudhir Gupta (Owner)
Sudhanjali Enterprises
H No-10/7, Basahi, Nataka Babura, Khain
Prayagraj - 212307, Uttar Pradesh, India