Wholesaler of a wide range of products which include cotton baby swing jhula, baby cloth swing jhula and baby swing hanging jhula.
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Hammock Type | Chair |
| Fabric Material | Cotton |
| Material | Cotton |
| Recommended Age Group | 1–3 Years |
| Load Capacity | 20 KG |
| Safety Harness | With Harness |
| Wash Care | Hand Wash |
| Mount Type | Ceiling Hook |
| Included Accessories | Hooks |
| Print Pattern | Floral Print |
| Seat Color | Multicolor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sudhanjali Enterprises manufacturer and wholesaler of baby carrier bags, mother diaper bags, reusable cloth diapers, baby safety helmets, baby head protectors, mustard seed pillows, Baby Swing Hanging Jhula, baby sleeping bags. High-quality baby products ensuring comfort & safety. Available across Kathmandu, Birgunj, Biratnagar, Pokhara, Butwal, Bhairahawa, Nepalgunj, Bagmati Province, Koshi Province, Madhesh Province, Lumbini Province, Gandaki Province, Karnali Province & Sudurpashchim.
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Fabric Material | Cotton |
| Hammock Type | Chair |
| Recommended Age Group | 1–3 Years |
| Material | Cotton |
| Load Capacity | 20 kg |
| Safety Harness | With Harness |
| Filling Material | Cotton |
| Wash Care | Hand Wash |
| Mount Type | Ceiling Hook |
| Included Accessories | Hooks |
| Print Pattern | Floral Print |
| Seat Color | Multicolor |
| Suitable For | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sudhanjali Enterprises manufacturer and wholesaler of baby carrier bags, mother diaper bags, reusable cloth diapers, baby safety helmets, baby head protectors, mustard seed pillows, Baby Swing Hanging Jhula, baby sleeping bags. High-quality baby products ensuring comfort & safety. Available across Kathmandu, Birgunj, Biratnagar, Pokhara, Butwal, Bhairahawa, Nepalgunj, Bagmati Province, Koshi Province, Madhesh Province, Lumbini Province, Gandaki Province, Karnali Province & Sudurpashchim.
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Swing Type | Chair |
| Fabric Material | Cotton |
| Hammock Type | Chair |
| Recommended Age Group | 1–3 Years |
| Age Group | 1 to 5Year |
| Load Capacity | 20 kg |
| Mounting Type | Hanging |
| Safety Harness | With Harness |
| Material | Cotton |
| Seating Capacity | 1 seater |
| Operation Type | Manual |
| Included Accessories | Hooks |
| Mount Type | Ceiling Hook |
| Weight | 20 kg |
| Suitable For | Indoor |
| Finish | Natural |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sudhanjali Enterprises manufacturer and wholesaler of baby carrier bags, mother diaper bags, reusable cloth diapers, baby safety helmets, baby head protectors, mustard seed pillows, Baby Swing Hanging Jhula, baby sleeping bags. High-quality baby products ensuring comfort & safety. Available across Kathmandu, Birgunj, Biratnagar, Pokhara, Butwal, Bhairahawa, Nepalgunj, Bagmati Province, Koshi Province, Madhesh Province, Lumbini Province, Gandaki Province, Karnali Province & Sudurpashchim.
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Hammock Type | Chair |
| Swing Type | Chair |
| Fabric Material | Cotton |
| Recommended Age Group | 1–3 Years |
| Age Group | 1 to 5 Year |
| Load Capacity | 20 kg |
| Safety Harness | With Harness |
| Mounting Type | Hanging |
| Material | Cotton |
| Size | Kids |
| Seating Capacity | 1 seater |
| Seat Width | 50 cm |
| Operation Type | Manual |
| Back Height | 50 cm |
| Included Accessories | Hooks |
| Mount Type | Ceiling Hook |
| Suitable For | Indoor |
| Weight | 20 kg |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sudhanjali Enterprises manufacturer and wholesaler of baby carrier bags, mother diaper bags, reusable cloth diapers, baby safety helmets, baby head protectors, mustard seed pillows, Baby Swing Hanging Jhula, baby sleeping bags. High-quality baby products ensuring comfort & safety. Available across Kathmandu, Birgunj, Biratnagar, Pokhara, Butwal, Bhairahawa, Nepalgunj, Bagmati Province, Koshi Province, Madhesh Province, Lumbini Province, Gandaki Province, Karnali Province & Sudurpashchim.
Sudhir Gupta (Owner)
Sudhanjali Enterprises
H No-10/7, Basahi, Nataka Babura, Khain
Prayagraj - 212307, Uttar Pradesh, India